SLOVENSKÁ, ČESKÁ A NĚMECKÁ LEVICE SI VYMĚŇOVALY ZKUŠENOSTI
V Likavke při Ružomberku proběhlo „Setkání přátel – Treffen der Freude 2013“. Stál jsem u zrodu tohoto mezinárodního setkání a skutečnost, že letos proběhl už 11. ročník, svědčí o tom, že výměna zkušeností a společné posuzování problémů které řešíme, jsou potřebné a užitečné. Význam konference podtrhla účast primátora Ružomberka Jána Pavlíka. Krátce představil 30-ti tisícové město velkých tradic a dnes také významného svým průmyslem, turistickým ruchem, kulturou, sportem i místem VŠ vzdělání. Připomněl, že v nedaleké Ľubochni byla v roce 1921 založena Komunistická strana Slovenska.
Celá konference byla o výměně zkušeností nejen ze stranické práce, ale zejména z komunální a regionální politiky. PředsedaOV KSSRužomberok Miroslav Žiak hovořil o tom, jak se v Žilinském kraji a v okrese připravují na listopadové volby do vyšších územních celků. Postěžoval si, že přes veškeré úsilí nenaplní kandidátní listinu a také volební kampaň je limitována nedostatkem peněz.Pavel Vodseďálek, člen VVÚV KSČM avedoucí delegace Ústeckého kraje, rozebral zkušenosti z krajských voleb, které strana vyhrála v Ústeckém a Karlovarském kraji, a podrobně se věnoval přípravě KSČM na říjnové parlamentní volby. „Jsem optimista a věřím, že i tyto volby v kraji vyhrajeme“, řekl Vodseďálek. MístopředsedaÚV KSSJalaal Sulejman popsal situaci na Slovensku. „Máme levicovější vládu než v sousedních zemích. Lidé ji volili, aby zabránili návratu pravice. Byli mezi nimi i naši voliči a přišli jsme o mnoho hlasů. Velké sliby a velká očekávání se ale nenaplňují, 15% nezaměstnanost neklesá, vyhlídky nejsou dobré a ve společnosti roste napětí. Krajské volby něco napoví, ale roztříštěná a rozhádaná pravice žádný velký výsledek neudělá. Skutečná bitva bude vlastně jen o Bratislavu“, konstatoval Sulejman.
Těsně před volbami je i Německo. Poslance Bundestagu budou Němci volit už v neděli 22. září. Podle Hanse Petera Retzlera mezi sebou „úporně bojují“ dvě strany s velmi podobnými programy – Merkelové CDU/CSU a Steinbrückova SPD. „Prakticky všichni očekávají, že Merkelová vyhraje a bude dál vládnout. Otázka tak vlastně zní: S kým?“, prohlásil vedoucí delegace Die Linke z Pirny a dodal, že jeho strana očekává v celoněmeckém měřítku volební zisk okolo 8 procent.
PředsedaOV KSČM DěčínVlastimil Lhoták se věnoval problematice pravicového extremismu a neofašismu, zmínil řadu konkrétních příkladů a uvedl, že řešení romské problematiky spočívá v sociální oblasti a pracovních příležitostech.Karel Klimša, analytik mezinárodního odděleníÚV KSČM,charakterizoval vývoj na české politické scéně od pádu Nečasovy vlády a současnou nebezpečnou situaci ve světě. „Příběh je stále stejný: 1. Neposlušná země, nepohodlný režim, 2. Vymyšlené kolosální nebezpečí pro svět, 3. Výhrůžky – sankce – intervence. Co je ale jiné než v době napadení Jugoslávie, Iráku, Libye, to je odpor světového veřejného mínění a aktivnější role Ruska a Číny. Fabrikovaným obviněním tak věří jen ti, co je vytvořili“, řekl Klimša, když hovořil na téma syrské krize. Historii spolupráce KSČM, Die Linke a KSS tří regionů pak věcně popsalJaroslav Horáka zdůraznil, že se kontakty postupně rozšířily na zastupitelstva měst a krajů.
V dlouhé a plodné diskusi si pak účastníci vyměnili konkrétní praktické zkušenosti z vlastní práce. Problémy i cíle, ke kterým směřují, mají společné.
Jaroslav Horák
OV KSČM Děčín